مقایسه های صورت گرفته بر روی آنتی ویروس ها بر اساس آخرین نسخه های موجود در وب سایت سازنده با License اورجینال می باشد و همچنین تمامی آنتی ویروس ها بر روی کامپیوترهایی با سیستم عامل و منابع سخت افزاری یکسان بررسی شده اند.

موارد بررسی شده بر روی آنتی ویروس ها به شرح زیر می باشد:

1 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر قدرت شناسایی و حذف ویروس ، Trojan ، Spyware ، Malware ، Worm ، HackTool و سایر بدافزارها
2 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر تأثیر بر روی سرعت سیستم عامل کاربر
3 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر نصب سریع و محیط کاربری ساده
4 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر دفعات Update شدن در طول روز و حجم دانلود شده

1 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر قدرت شناسایی و حذف ویروس ، Trojan ، Spyware ، Malware ، Worm ، HackTool و سایر بدافزارها

نتیجه برخی آزمون‌های صورت گرفته بر روی بعضی از آنتی ویروس ها پس از آنکه با تعداد و حجم بالایی از ویروس مواجه می شوند (مثلاً درگیر شدن با 10000 ویروس در یک Flash Memory جهت تست) ، قدرت تشخیص مطلوبی دارند اما سرعت تشخیص آن‌ها کـُند است و زمان زیادی نیاز است تا همه ویروس ها را شناسایی کنند. در طول این مدت ممکن است ویروس کار خود را به اتمام برساند. همچنین بعضی از آنتی ویروس ها ، ویروس را شناسایی می کنند اما نمی توانند آن را حذف کنند.

آنتی ویروس ها در این آزمون‌ ها نتایج یکسانی داشتند اما در شناسایی ویروس های جدید که معمولا از طریق Flash Memory ها منتقل می شوند و یکی از مسائلی هستند که آنتی ویروس ها را از یکدیگر متمایز می کند چطور ؟

یکی از روش های ویروس‌یابی ، ویروس‌یابی Database است که در این روش تعدادی از انواع آلودگی ها از طریق Update در وارد آنتی ویروس می شوند و آنتی ویروس هنگام اسکن کردن ، فایل ها را با لیست خود مقایسه می کند و در صورت شباهت ، آن‌ها را Delete یا قرنطینه می کند. این نوع از ویروس‌‌یابی تقریباً در همه آنتی ویروس ها مشابه و نسبتاً موفقیت آمیز است. اما ویروس‌‌‌یابی از روش الگوریتم‌‌خوانی ، نوعی از ویروس یابی است که نیاز به نوعی هوش مصنوعی دارد که آنتی ویروس بتواند کدنویسی یا الگوریتم را بخواند و یا رفتار یک الگوریتم را تشخیص دهد. کمتر آنتی ویروسی هست که بتواند در این زمینه موفق باشد. شیوه های دفع حملات اینترنتی بوسیله‌ی Anti-Hack و Firewall نیز در آنتی ویروس ها نسبتاً مشابه اما قدرت و عملکرد آن ها متفاوت می باشد. تمامی موارد فوق و پاره ای موارد تخصصی تر در مقایسه‌ی زیر در نظر گرفته شده است.

عدد بیشتر = عملکرد بهتر

compare1

2 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر تأثیر بر روی سرعت سیستم عامل کاربر

برای کاربرانی که کامپیوتر آنها منابع سخت افزاری پایینی (CPU،RAM)  دارند ، این مسئله مهم است که آنتی ویروس نصب شده سبب کـُندی عملکرد سیستم عامل آنها نشود. اما نباید فراموش شود که هدف اصلی از نصب آنتی ویروس ایجاد و حفظ امنیت است. سرعت عالی و برقراری امنیت عالی در کنار یکدیگر امکانپذیر نیست. طبیعی است که وقتی آنتی ویروسی برای محافظت از سیستم شما مشغول پیاده‌سازی روش های تعریف شده‌ می باشد مقادیری از منابع CPU و RAM شما را اشغال می کند و این امر باعث کندی نسبی سرعت سیستم عامل شما می شود. البته این مسئله بیشتر برای کامپیوترهای قدیمی صادق است چون کامپیوترهای امروزی دارای CPU هایی نظیر Corei5 یا Corei7 و حداقل میزان رم موجود بر روی سیستم های امروزی 4GB ، 6GB و 8GB می باشد که کمتر دچار افت سرعت می شوند. بنابراین ، بهتر است بجای تمرکز بر روی عدم کاهش سرعت سیستم ، بر روی برقراری یک امنیت کامل باشید.

عدد بیشتر = کندی سرعت کمتر

compare2

3 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر نصب سریع و محیط کاربری ساده

دسترسی سریع به بخش های مختلف یک آنتی ویروس و تنظیمات ساده برای کاربران یکی از مواردی است که سبب محبوبیت آنتی ویروس در میان کاربران می شود. البته این پارامتر ، یک پارامتر تعیین کننده برای انتخاب یک آنتی ویروس نیست و آنتی ویروس ها تقریبا امکانات و تنظیمات مشابهی دارند.

عدد بیشتر = عملکرد بهتر

compare3

4 – رتبه بندی آنتی ویروس از نظر دفعات Update شدن در طول روز و حجم دانلود شده

کاربران معمولی می گویند آنتی ویروسی مناسب است که از تعداد دفعات Update و میزان حجم Update کمتری برخوردار باشد که هم ترافیک اینترنت کمتری مصرف شود و زمان کمتری صرف شود البته این نظر کمی اشتباه است. آنتی ویروس ها برای اینکه عملکرد بهتر داشته باشند و بتوانند جلوی ویروس ها و … را بگیرند باید در روز چندین Update داشته باشند. این پارامتر برای انتخاب یک آنتی ویروس بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد.

عدد بیشتر = عملکرد بهتر

compare4

پیشنهاد IRANTIVIRUS برای خرید کدام است ؟

1- اگر میزان RAM دستگاه شما پایین هست (1GB – 2GB) اولویت خرید به شرح زیر است :

ESET : به ترتیب  ESET NOD32 Antivirus یا ESET Smart Security
Kaspersky Antivirus
Bitdefender Antivirus Plus

2- اگر میزان RAM سیستم شما بالا هست (4GB – 8GB) اولویت خرید به شرح زیر است :

Kaspersky Internet Security
Bitdefender Internet Security